text
Головбух: Бюджет

Складаємо проект місцевого бюджету на 2018 рік правильно

 • 29 серпня 2017
 • 3096

Бухгалтерська спільнота довго очікувала на появу прогнозних показників на 2018 рік, щоб спланувати кошториси на наступний бюджетний період. А дочекавшись — поринула у роботу з підготовки проектів місцевих бюджетів на 2018 рік. Чи все ви врахували? Перелічимо основні нюанси.

У розпалі складання проектів місцевих бюджетів на наступний рік. Оскільки Державний бюджет України та місцеві бюджети є самостійними, ухвалення бюджетів на місцевому рівні не залежить від затвердження держбюджету.

Тож наразі місцеві ради самостійно і незалежно одне від одного розглядають та затверджують відповідні місцеві бюджети (п. 3 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України; БК).

Починається цей процес з того, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування:

 • аналізують виконання місцевих бюджетів за попередні бюджетні періоди;
 • проводять консультації з Мінфіном та іншими центральними органами виконавчої влади;
 • розробляють i доводять до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних запитів;
 • проводять прогнозні розрахунки до проектів місцевих бюджетів.

Підставою для проведення розрахунків до проектів бюджетів на наступний бюджетний період є лист Мінфіну (цього року — лист Мінфіну від 01.08.2017 № 05110-14-21/20701; далі — Лист).

Зауважимо: складаючи на 2018 рік проект районного бюджету та бюджету об’єднаної територіальної громади, яка буде створена у 2017 році на території цього району, потрібно враховувати особливості формування таких громад на плановий бюджетний період.

Бюджетні запити на 2018 рік

Місцеві фінансові органи відповідно до статті 34 БК доводять (листом) до головних розпорядників коштів місцевих бюджетів Інструкцію з підготовки бюджетних запитів (далі — Інструкція). До Інструкції фінансові органи додають типові форми бюджетних запитів, затверджені наказом Мінфіну від 17.07.2015 № 648.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів розробляють бюджетні запити, враховуючи особливості складання проектів місцевих бюджетів, визначені Мінфіном. Тобто під час розрахунків слід керуватися як Листом, так і Інструкцією.

Зауважимо: змінювати Інструкцію не можна. Ба більше, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів відповідають за якість та дотримання визначеної термінології заповнення бюджетних запитів.

Зокрема, слід враховувати визначення бюджетних періодів, які Мінфін вживає у щорічних базових інструкціях в такому контексті:

 • минулий рік — звітний період (2016 рік);
 • поточний рік — період, протягом якого планують бюджетні показники на наступний рік (2017 рік);
 • плановий рік — рік, на який планують бюджетні показники (2018 рік);
 • наступні за плановим два роки (згідно зі ст. 21 БК) — роки, на які складають прогноз бюджетних показників і які є наступними за плановим роком (2019-2020 роки).

Бюджетні запити заповнюють усі розпорядники бюджетних коштів. Нагадаємо, до базових форм бюджетних запитів належать:

 •  форма 20___-1 — загальний за всіма бюджетними програмами запит головного розпорядника коштів;

БЮДЖЕТНИЙ ЗАПИТ на 2018-2020 роки загальний (форма 2018-1) можна скачати тут

 • форма 20___-2 — індивідуальний запит, який включає передбачає розподіл граничного обсягу видатків на плановий та прогнозні періоди, а також результативні показники, що планують для виконання в межах граничного обсягу видатків;

БЮДЖЕТНИЙ ЗАПИТ на 2018-2020 роки індивідуальний (форма 2018-2) можна скачати тут

 •  форма 20___-3 — додатковий запит, який передбачає обґрунтування додаткової (понад граничний обсяг) потреби у видатках на реалізацію бюджетних програм, а також додаткові результативні показники, які планують, збільшуючи видатки на програми понад граничні обсяги.

БЮДЖЕТНИЙ ЗАПИТ на 2018-2020 роки додатковий (форма 2018-3) можна скачати тут

Розпорядники нижчого рівня заповнюють форми 20___-2 та 20___-3 запитів і подають їх для зведення до головного. Той, своєю чергою, заповнює форму 20___-1 та зведені форми 20__-2 і 20___-3 за своєю мережею та подає їх до місцевого фінансового органу в строки та в порядку, встановлені цим органом в Інструкції.

Проект місцевого бюджету на 2018 рік: від складання до затвердження

Місцеві фінансові органи на будь-якому етапі складання і розгляду проектів місцевих бюджетів проводять аналіз бюджетного запиту в частині його відповідності меті, пріоритетності, а також дієвості та ефективності використання бюджетних коштів.

Після аналізу бюджетного запиту, поданого головним розпорядником коштів місцевих бюджетів, керівник місцевого фінансового органу ухвалює рішення про внесення бюджетного запиту до пропозиції проекту місцевого бюджету.

На основі зведених бюджетних запитів місцевий фінорган формує проект місцевого бюджету на плановий рік і прогнозні періоди.

Під час підготовки проекту рішення про місцевий бюджет для правильного обліку та відображення в додатках до нього доходів і видатків бюджету користуються наказами Мінфіну:

 • «Про бюджетну класифікацію» від 14.01.2011 № 11 (в частині класифікації доходів, фінансування та боргу, економічної класифікації видатків місцевих бюджетів);
 • «Про затвердження Структури кодування програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів і Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів/Тимчасової класифікації видатків та кредитування для бюджетів місцевого самоврядування, які не застосовують програмно-цільового методу» від 02.12.2014 № 1195 (в частині класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів);
 • «Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету» від 12.03.2012 № 333;
 •  «Про затвердження Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів» від 02.12.2014 № 96.

Проект рішення про бюджет перед розглядом на сесії ради обов’язково схвалює виконавчий орган відповідної місцевої ради.

Одночасно з проектом рішення про місцевий бюджет на плановий рік місцевий фінансовий орган подає інформацію, наведену у формах бюджетних запитів, на підставі якої ухвалювалося рішення щодо доцільності затвердження відповідних видатків.

Типова форма рішення про місцевий бюджет та додатки до нього залишаються ті самі, що і на 2017 рік.

Місцевий бюджет відповідно до частини другої статті 77 БК слід затвердити до 25 грудня року, що передує плановому.

Розглядають проект рішення про місцевий бюджет та затверджують його за процедурою, визначеною регламентом. Сам регламент затверджує відповідна рада (п. 1 ч. 1 ст. 26 та п. 5 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!



Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль