text
Головбух: Бюджет

Рішення про місцевий бюджет: враховуємо вимоги бюджетного законодавства

 • 29 серпня 2017
 • 187

Органи місцевого самоврядування самостійно розробляють, затверджують і виконують місцеві бюджети. Починається планування бюджету зі складання проекту місцевого бюджету на основі прогнозних показників на плановий рік, доведених Мінфіном. Далі свої розрахунки показників проектів місцевих бюджетів виконавчі органи місцевих рад подають відповідним фінансовим органам. А завершує цей процес — ухвалене рішення про місцевий бюджет.

Рішення про місцевий бюджет — це нормативно-правовий акт відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно місцевої державної адміністрації або виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду.

Рішення про місцевий бюджет затверджує відповідна місцева рада. Адже згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі — Закон № 280) виключно на пленарних засіданнях:

 • сільської, селищної, міської ради вирішується, зокрема, питання затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету (ч. 1 ст. 26);
 • районної, обласної ради вирішується, зокрема, питання затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання (ч. 1 ст. 43).

Що враховувати під час складання рішення?

Складання рішення про місцевий бюджет

У рішенні у першочерговому порядку за приписом частини четвертої статті 77 Бюджетного кодексу України (БК) місцеві ради враховують потребу в коштах:

 • на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати;
 • на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами.

Ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань.

В цілому рішенням про місцевий бюджет визначають:

1) загальні суми доходів, видатків та кредитування місцевого бюджету (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);

2) граничний обсяг річного дефіциту (профіциту) місцевого бюджету в наступному бюджетному періоді і місцевого боргу на кінець наступного бюджетного періоду; граничний обсяг надання місцевих гарантій, а також повноваження щодо надання таких гарантій з урахуванням положень ст. 17 БК;

3) доходи місцевого бюджету за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);

4) фінансування місцевого бюджету за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);

5) бюджетні призначення головним розпорядникам коштів бюджету ОТГ за бюджетною класифікацією з обов'язковим виділенням видатків споживання (з них видатків на оплату праці, оплату комунальних послуг і енергоносіїв) та видатків розвитку (у додатках до рішення);

6) бюджетні призначення міжбюджетних трансфертів (у додатках до рішення);

7) розмір оборотного залишку коштів місцевого бюджету;

8) додаткові положення, що регламентують процес виконання бюджету ОТГ.

Зразок форми рішення про місцевий бюджет можна скачати тут.

Затвердження рішення про місцевий бюджет

Розгляд проекту рішення про місцевий бюджет та його затвердження відбувається за процедурою, визначеною регламентом, який затверджує відповідна рада (п. 1 ч. 1 ст. 26 та п. 5 ч. 1 ст. 43 Закону № 280).

Перед розглядом на сесії ради проект рішення про місцевий бюджет обов’язково має схвалити виконавчий орган відповідної місцевої ради.

Місцева рада при затвердженні бюджету має врахувати обсяги міжбюджетних трансфертів та інші положення (необхідні для формування місцевих бюджетів), затверджені ВР при прийнятті проекту закону про Державний бюджет України у другому читанні.

Рішення про місцевий бюджет слід затвердити до 25 грудня року, що передує плановому.

Місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування мають оприлюднити інформацію про місцеві бюджети, в тому числі рішення про місцевий бюджет та квартальні звіти про їх виконання.

Рішення про місцевий бюджет має бути оприлюднене не пізніше ніж через десять днів з дня його прийняття у газетах, визначених відповідними місцевими радами.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль