Скорочення працівників — тільки за законодавчими правилами

741
Якщо в установі передбачене скорочення штату, її керівник має провести вивільнення працівників чітко за нормами законодавства про працю.

Вивільнення працівників проводять на підставі пункту 1 частини першої 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП). Адже він дозволяє керівнику установи у разі скорочення чисельності або штату працівників розірвати зі своєї ініціативи трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності.

Які дії має обов’язково вчинити роботодавець?

По-перше, вивільненню працівників мають передувати консультації з профспілкою

Консультації проводять не пізніше як за 3 місяці до запланованих звільнень. Для цього первинній профспілковій організації слід надати інформацію про заплановані заходи зі звільнення працівників, зокрема, про:

  • причину звільнень;
  • кількість і категорії працівників,  яких це може стосуватися;
  • терміни  проведення  звільнень.

Своєю чергою, профспілка має погодити заходи щодо запобігання звільненням  чи  зведення їх  кількості  до мінімуму або пом’якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.

По-друге, врахувати переважне право на залишення на роботі у разі вивільнення

Переважне право на залишення на роботі працівників визначає стаття 42 КЗпП. Таке право передусім мають працівники з вищою кваліфікацією й продуктивністю праці.

Враховують також так званих пільговиків, тобто тих працівників, яких звільняти не можна. Хіба що передбачається повна ліквідація установи, організації, але і тоді таких працівників можна звільняти лише з обов’язковим працевлаштуванням.

До кола таких працівників законодавство зараховує:

  • вагітних жінок;
  • жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років за медичним висновком);
  • одиноких матерів, які мають дітей віком до 14 років або дитину-інваліда.

По-третє, попередити працівників, які підпадають під скорочення, про вивільнення

Попереджають працівників не пізніше ніж за 2 місяці. Якщо є можливість, можна запропонувати працівникам іншу роботу в ці самій установі. Немає вакансій за спеціальністю — пропонуйте іншу вакантну посаду.

Якщо ж в установі немає вільних посад за кваліфікацією працівника або пропоновані працівнику не підходять, можна звернутися за допомогою до служби зайнятості.

По-четверте, повідомити службу зайнятості про заплановане масове вивільнення працівників

Якщо вивільнення є масовим керівник установи має про це довести до відома служби зайнятості.

Інформацію про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці подають за формою звітності № 4-ПН, затвердженою наказом Мінсоцполітики від  31.05.2013 № 317.

Подати таку інформацію до територіального органу Державної служби зайнятості України за місцем реєстрації як платника єдиного внеску потрібно не пізніше ніж за два місяці до вивільнення працівників.

По-п’яте, зверніться до профспілки щодо скорочення штату працівників

Закон не дозволяє розірвати трудовий договір з працівниками з підстав, передбачених пунктами 1 частини першої (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації)  статті 40 КЗПП без попередньої згоди первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.

Профспілка має розглянути подання роботодавця в  15-денний строк і повідомити йому про своє рішення у письмовій формі в 3-денний термін після його прийняття.

Якщо цей строк сплив, а рішення не надійшло, вважається, що профспілка дала згоду на розірвання трудового договору.

І насамкінець оформіть звільнення, видайте працівникам трудові книжки і належні їм до виплати кошти

Звільнення оформляють не раніше закінчення двомісячного попереджувального строку. Хіба що працівник подав заяву про скорочення строку попередження. Тоді його можна звільнити раніше.

Інакше, роботодавець порушить встановлені статтею 43 Конституції України права попередженого про звільнення працівника, який знайшов нове місце роботи, а також щодо вільного вибору роботи та заборони використання примусової праці.

Трудову книжку та копію наказу про звільнення працівникам видають у день звільнення.

Обов’язковою у день звільнення є також виплата всіх сум, що належать працівникам від установи, організації.

Не забувайте нарахувати і виплатити грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також вихідну допомогу.

Якщо трудовий договір припинений згідно з пунктом першим частини першої статті 40 КЗпП, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією















© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль