Казначейство наполягає, що печатка на документах установ — обов’язкова

2155
У липні цього року набрали чинності зміни в Господарському кодексі, що гарантували суб’єктам господарювання життя без печаток на документах. Відтак вони мають повне право не використовувати печатку, навіть якщо така в них є. А як же бути бюджетникам, для яких серед обов’язкових реквізитів більшості документів і надалі фігурує печатка?

Нещодавно Казначейство винесло вердикт: печатка на документах бюджетних установ має бути обов’язково. Чим воно аргументувало свою позицію?

«Печаткові» зміни — для суб’єктів господарювання

Зміни з 19 липня поточного  року в деяких законодавчих актах, а передусім в Господарському кодексі України (ГК), стосовно використання печаток юридичними особами та фізичними особами підприємцями стосуються суб'єктів господарювання.

Суб'єктами господарювання визнають учасників господарських відносин, які:

  • провадять госпдіяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків);
  • мають відокремлене майно:
  • несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Водночас фінансові відносини за участі суб'єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, не є предметом регулювання ГК.

Фінансові відносини установ — за бюджетним законодавством

Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду та виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, регулює Бюджетний кодекс України (БК). БК визначає і відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Міністерства та інші ЦОВВ є юрособами публічного права. Вони мають печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейство.

Свої печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України мають і сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради (ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР).

І органи державної влади, органи місцевого самоврядування, і організації, створені ними, що повністю утримуються коштом, відповідно, державного бюджету чи місцевого бюджету, є бюджетними установами.

Тож Казначейство наполягає (лист від 08.08.2017 № 16-10/760), що бюджетні установи, які не є органами виконавчої влади, але утримуються бюджетним коштом і створені такими органами (наприклад дитсадки, школи, лікарні та інші), мусять дотримувати вимог бюджетного законодавства та проставляти печатки на документах, які надають органам Казначейства.

Згадало Казначейство і про підтвердні документи, які органам Казначейства надаються разом з Реєстром бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів/Реєстром фінансових зобов'язань. Воно погоджується, що на цих документах відбиток печатки виконавців робіт, які за укладеними договорами виконують для бюджетної установи або одержувача відповідні роботи (надають послуги, поставляють товари), не є обов'язковим.

За вимогу печатки у суб'єкта господарювання — відповідальність

З огляду на законодавчі зміни, копія документа, що її подає суб'єкт господарювання до органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є засвідченою, якщо містить підпис уповноваженої особи такого суб'єкта господарювання або особистий підпис фізособи-підприємця. Ці органи  не вправі вимагати і нотаріального засвідчення правильності копії документа.

Як наслідок, посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування притягнуть до відповідальності за:

  • вимогу про наявність на документах відбитка його печатки або нотаріального засвідчення правильності копії документа, якщо обов'язковість такого нотаріального засвідчення не встановлена законом;
  • відмову прийняти документ через відсутність на ньому відбитка печатки суб'єкта господарювання або нотаріального засвідчення правильності копії  документа.

Зокрема, за такі дії варто очікувати на штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією















© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль