Затверджуємо графіки змінності: чи можна враховувати надурочні години

790
Працівники установи працюють цілодобово за умовами підсумованого обліку робочого часу. Обліковий період для них встановлено тривалістю один рік. Оскільки достатньої кількості працівників установа не має, врегулювати роботу таких працівників планує річним графіком змінності, до якого хоче зарахувати також і 120 надурочних годин, дозволених законодавством. Чи можливо це?

Справді, в установах, де запроваджений підсумований облік робочого часу, роботу працівників урегульовують через графіки змінності. І законодавство дозволяє, якщо в обліковому періоді за характером виробництва не можна дотриматися норми робочого часу і виникає неминуча потреба у надурочній роботі, виконувати таку роботу. Але не більше ніж 120 годин на рік.

Однак це не є правилом, тому установа має намагатися кількість надурочних годин зменшувати. Тобто розробляти графіки змінності так, щоб робочий час, який відпрацюють працівники за обліковий період, відповідав установленій нормі робочих годин, що припадає на цей період. Чому так?

Як врахувати нормальну тривалість робочого часу у графіку змінності

Тривалість робочого часу працівників за обліковий період у графіку змінності не повинна  перевищувати нормальної кількості робочих годин, передбаченої у статтях 50 та 51 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Однак хоча нормальна тривалість робочого часу працівника не може перевищувати 40 годин на тиждень, встановлення єдиної норми тривалості робочого часу на рік чи будь-який інший період не передбачено. Керівник установи має самостійно ухвалювати рішення щодо встановлення норми тривалості робочого часу на відповідний період з дотримання норм і гарантій, передбачених статтями 50-53, 67 та 73КЗпП. Норма тривалості робочого часу може змінюватися залежно від того, який робочий тиждень встановлено в установі (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлено вихідні дні.

У графіку змінності працівника на обліковий період мають бути передбачені дні щотижневого відпочинку. У місячному чи інших облікових періодах, що перевищують місяць, кількість вихідних днів за графіками роботи (змінності) не має бути меншою, ніж кількість повних тижнів цього облікового періоду.

У графіках змінності зазначають:

Робота окремих працівників у разі змінних робіт має чергуватися у змінах рівномірно, в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку (ст. 58 КЗпП).

Коли можливі зміни у графіку змінності

Установа може вносити зміни до графіка змінності. Приміром на час відпустки чи тимчасової непрацездатності працівників.

Наприклад, якщо один із працівників іде у відпустку, то графік змінюють, розподіливши роботу працівника, який перебуватиме у відпустці, між працівниками, які залишилися працювати. Або ж на час відпустки або тимчасової непрацездатності основного працівника можуть тимчасово прийняти на роботу працівника, який його замінюватиме.

120 надурочних годин: чи враховувати у графіках змінності

Як бути з надурочними годинами та організацією роботи працівників за підсумованого обліку робочого часу пояснило Мінсоцполітики. І на його думку не можна не зважати.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією















© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль