Перевірте, чи не містять укладені вами договори ЦПХ ознак трудових відносин

1571
Доволі часто установи укладають договори ЦПХ з громадянами, аби ті виконали для них певну роботу. Проте трапляється й так, що використання праці фізичних осіб за такими договорами містить явні ознаки трудових відносин. Мінсоцполітики нагадує, що за таких обставин слід укладати лише трудові договори. Тож варто пригадати ознаки трудових відносин.

Трудові відносини за трудовими договорами і відносини з фізичною особою за договорами ЦПХ різняться за своєю суттю. Це випливає із визначення таких договорів за законодавством. А саме Кодексом законів про працю України (КЗпП), що регулює трудові відносини, та Цивільного кодексу України (ЦК), що регулює відносини цивільно-правового характеру.

Відносини за договорами ЦПХ

Цивільно-правовим договором (далі — договором ЦПХ) є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 ЦК).

Найчастіше застосовують договори ЦПХ на виконання робіт (договори підряду) та надання послуг. У такий спосіб сторони договору ЦПХ — замовник і виконавець — домовляються про виконання певної роботи. Використання матеріалів та інструментів, необхідних для надання послуг або виконання робіт, визначається умовами договору ЦПХ.

За договором ЦПХ виконавець не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку (як це має робити працівник установи). Законодавство про працю на такі відносини не поширюється.

Виконавець сам організовує, планує і виконує свою роботу. Та й у трудовій книжці про виконання роботи за договором ЦПХ запис не роблять.

Трудові відносини за трудовим договором

Сторонами трудового договору є працівник і роботодавець (власник або уповноважений ним орган).

Якщо працівник і роботодавець уклали трудовий договір, виникають такі взаємні обов’язки (ст. 21 Кодексу законів про працю України; КЗпП):

  • працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену трудовою угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові.

Адже працівника приймають на роботу (посаду) для виконання певної роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою.

Він надає до установи паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, — також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи;

  • роботодавець зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Роботодавець приймає на роботу працівника на посаду, яка включена до штату роботодавця, для виконання певних функцій за конкретною кваліфікацією, професією, посадою.

Він має забезпечити виплату працівникові заробітної плати, встановлених законодавством про працю гарантій та компенсацій.

Ознаки, притаманні трудовим відносинам

Якщо фізична особа виконанує роботи за ознаками, притаманними трудовим відносинам, з такою особою слід укладати трудові договори. На цьому наголосило Мінсоцполітики у листі від 23.05.2017 № 10620/0/2-17/13.

Для трудових відносин характерними є такі ознаки:

  • систематична виплата заробітної плати за процес праці (а не її результат);
  • підпорядкування правилам внутрішнього трудового розпорядку;
  • виконання роботи за професією (посадою), визначеною Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327;
  • обов'язок роботодавця надати робоче місце;
  • дотримання правил охорони праці на підприємстві, в установі, організації з урахуванням Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII.


Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль