Нове у закупівлі ліків та медичних виробів

1176
Ось і маємо нову редакцію Національного переліку лікарських засобів. На додачу ще й змінили правила держреєстрації медвиробів. Проаналізуємо зміни, важливі для проведення закупівлі закладами охорони здоров’я, які повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів

Правила закупівлі ліків та медичних виробів змінюються. Адже медична реформа не могла оминути сферу публічних закупівель. Тож 1 липня 2017 року набрала чинності постанова КМУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 16.03.2017 № 180. Нормативний акт виклав у новій редакції Національний перелік основних лікарських засобів (далі — Перелік).

Новий Перелік був сформований на підставі міжнародної практики Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо створення Базового переліку основних лікарських засобів, який був запроваджений ще у 1977 році. Саме цей перелік ВООЗ став основою для розроблення національних переліків ліків у більше ніж 50 країнах світу.

Яка ж мета змін? Перелік оновлено, щоб забезпечити першочергові потреби медичної допомоги населенню в закладах охорони здоров’я для лікування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Лікарські засоби, які увійшли до Переліку, закуповують на всіх рівнях заклади та установи охорони здоров’я, центральні органи виконавчої влади, які здійснюють закупівлі за бюджетні кошти.

Вимога про закупівлі ліків, які включені до Переліку, не поширюється на:

  • державні Програми, ліки для яких закуповують через спеціалізовані міжнародні організації;
  • пілотний проект з реімбурсації препаратів інсуліну — до 1 січня 2019 року.

Для деяких нормативних актів зміни стали завершальними: 1 липня втратила чинність постанова КМУ «Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету» від 05.09.1996 № 1071.

Розрахунок потреби в лікарських засобах для закупівель

За новим нормативним актом визначатимуть і потребу в лікарських засобах: 21 липня 2017 року набрав чинності наказ МОЗ «Про порядок визначення обсягів потреби в закупівлі лікарських засобів закладами і установами охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів» від 11.07.2017 № 782 (далі — Наказ № 782).

Наказ встановлює, як визначати потребу закладів і установ охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, у закупівлі лікарських засобів, які:

  • в установленому законом порядку зареєстровані в Україні та включені до Переліку;
  • в установленому законом порядку зареєстровані в Україні та не включені до Переліку, за умови задоволення в повному обсязі потреби в лікарських засобах, зареєстрованих в Україні в установленому законом порядку та включених до Переліку.

Щоб визначити потребу в закупівлі лікарських засобів, зокрема й вартість яких відшкодовується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, застосовують методи кількісної оцінки потреб у лікарських засобах.

Крім того, встановлено перелік даних, які необхідно мати для розрахунку потреб у лікарських засобах.

Замовникам слід пам’ятати: формуючи номенклатуру для закупівель, треба враховувати оновлений Перелік плюс забезпечення 100%-ї потреби в зазначених лікарських засобах. Для цього замовники зобов’язані зібрати таку інформацію з усіх закладів та установ охорони здоров’я, для яких вони проводять закупівлі.

Відповідно до Наказу № 782 потребу в лікарських засобах для закупівель, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, розраховують на 2018 та подальші бюджетні роки.

Перенесення та відстрочка: далі буде

Щоб замовники змогли завершити всі тендерні процедури, розпочаті до моменту набрання чинності Переліком, КМУ ухвалив постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року № 333» від 04.07.2017 № 547 (далі — Постанова № 333), яка набрала чинності 26.07.2017.

Постанова № 333 регулює питання цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення.

Оновлена редакція Постанови № 333, зокрема, дає змогу:

  • перенести на 1 вересня 2017 року дату, з якої заклади і установи охорони здоров’я, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, повинні розпочати публічні закупівлі зареєстрованих в Україні лікарських засобів, включених до Переліку.
  • відстрочити до 1 січня 2018 року введення в дію положення щодо зобов’язання замовників першочергово задовольняти в повному обсязі потребу в зареєстрованих лікарських засобах, включених до Переліку.
  • завершити тендерні процедури закупівлі ліків, зареєстрованих та внесених до держреєстру, відповідно до порядку і тих вимог, що діяли до 1 вересня 2017 року.

Після 1 вересня оголошення тендерів та закупівля ліків будуть обмежені Переліком (роз’яснення МОЗ щодо запровадження оновленого Національного переліку основних лікарських засобів від 19.07.2017).

Важливо: після того, як заклади охорони здоров’я на 100% забезпечать пацієнтську потребу в ліках, які визначені в Переліку, вони зможуть проводити закупівлю ліків, зареєстрованих, але не включених до Переліку. Але перевагу віддаватимуть лікарським засобам, які включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.

Зміни в держреєстрації медичних виробів

Відбулися зміни не лише в закупівлях лікарських засобів, а й в держреєстрації медичних виробів. Нагадаємо, що 1 липня 2017 року завершився так званий перехідний період від процедури державної реєстрації медичних виробів до процедури оцінки відповідності. Це означає, що після 1 липня легалізація медичних виробів на території України відбувається винятково через процедуру оцінки відповідності технічним регламентам.

У кожній з трьох постанов КМУ про затвердження технічних регламентів щодо медичних виробів (№ 753, 754, 755) міститься норма, яка дозволяє надавати на ринку та/або вводити в експлуатацію медичні вироби за реєстраційним свідоцтвом без процедури оцінки відповідності та маркування національним знаком відповідності протягом п’яти років з моменту введення в обіг, але не довше строку придатності такого виробу.

Увага!

Введення в обіг — надання продукції на ринку України вперше;

• надання на ринку — будь-яка платна або безкоштовна поставка продукції для розповсюдження, споживання або використання на ринку України в процесі господарської діяльності;

• введення в експлуатацію — використання продукції за призначенням споживачем (користувачем) в Україні вперше.

Нагадаємо, постанова КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 23.03.2016 № 240 внесла зміни до постанов КМУ від 02.10.2013:

Ця постанова визначала, що до 01.07.2017 всі медичні вироби надають на ринку та/або вводять в експлуатацію на підставі чинного свідоцтва про державну реєстрацію.

Насамкінець нагадаємо замовникам: лікарські засоби можна закуповувати у постачальників, які мають чинні ліцензії на виробництво та/або оптову чи роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Також лікарські засоби мають бути з чинним терміном придатності, зареєстровані в Україні, з сертифікатами якості від виробника.

Росіна Старчук,

консультант з питань публічних закупівель

Нове відтермінування в проекті — до 1 січня

МОЗ ініціювало відтермінування до 1 січня 2018 року дії вимоги про закупівлю закладами і установами охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, лікарських засобів за Національним переліком основних лікарських засобів.

Міністерство розробило та оприлюднило проект постанови КМУ, що дозволить закладам охорони здоров’я закуповувати до 1 січня 2018 року лікарські засоби, включені до Державного реєстру лікарських засобів, зокрема і ті, що не входять до Національного переліку.

Проект постанови також передбачає, що з 1 січня 2018 року наберуть чинності:

• вимога про першочергове обов’язкове задоволення повної (100%) потреби в лікарських засобах, включених до Нацпереліку;

• вимога, за якої після забезпечення повної потреби в лікарських засобах за Нацпереліком, заклади зможуть закуповувати лікарські засоби, зареєстровані в Україні і не включені до Нацпереліку;

• норма, що дозволяє безоплатно і на пільгових умовах відпускати зареєстровані в Україні лікарські засоби, не включені до Нацпереліку, якщо потреба у закупівлі лікарських засобів за Нацпереліком буде задоволена у повному обсязі.

Передбачається, що до 1 січня 2018 року заклади і установи охорони здоров’я зможуть безоплатно та на пільгових умовах відпускати лікарські засоби, зареєстровані в Україні та включені до Держреєстру (зокрема, й не включених до Нацпереліку).Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль