text
Головбух: Бюджет

Як враховувати доплату до мінімальної зарплати у разі збереження середнього заробітку

 • 18 вересня 2017
 • 527

Кожен бухгалтер знає мінзарплатне правило, запроваджене з 1 січня цього року: зарплата за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчою за мінімалку, тобто 3200 грн. Якщо ж зарплата нижча — нараховують доплату до рівня мінімальної зарплати. Та іноді, особливо коли працівники були у відпустці чи на лікарняному, можна заплутатися, які саме виплати враховувати до зарплати. Мінсоцполітики вчергове поспішило все розтлумачити.

Спонукає до нарахування доплати до мінімальної зарплати законодавча норма: якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати.

Щоб цю норму виконати, потрібно передусім правильно заробітну плату працівника порахувати. Нагадаємо основні вимоги до такого розрахунку.

Які виплати не враховують при обчисленні розміру заробітної плати

До виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру (статті 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР; далі — Закон), належать:

1) доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров'я;

З-поміж таких доплат варто назвати:

Оскільки перелічені доплати не рахуються для забезпечення мінімального розміру зарплати (3200 грн), їх нараховують понад розмір мінімальної заробітної плати.

2) доплати за роботу в нічний та надурочний час;

3) доплати за роз'їзний характер робіт;

4) премії до святкових і ювілейних дат.

Наголошуємо: цей перелік є вичерпним! Тобто решту складових зарплати слід враховувати до мінімальної заробітної плати.

Як бути з виплатою за роботу в гірських районах

Зауважимо: працівникам установ і організацій, які працюють у населених пунктах зі статусом гірських, встановлюється не доплата за роботу в несприятливих умовах праці, а підвищений посадовий оклад (підвищена тарифна ставка) за роботу в таких умовах, на який нараховують надбавки, премії тощо.

Бо як передбачено постановою КМУ «Про умови оплати праці осіб, які працюють у гірських районах» від 11.08.1995 № 648, в установах та організаціях, розташованих на території населених пунктів, яким надано статус гірських, тарифні ставки та посадові оклади працівників, визначені генеральною, галузевими та регіональними угодами як мінімальні гарантії в оплаті праці, а також встановлені за рішеннями КМУ або за його дорученням, підвищуються на 25%.

Тож підвищений посадовий оклад (тарифна ставка) за роботу в гірських населених пунктах враховується при обчисленні розміру нарахованої заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру (3200 грн.).

Як виплачується мінімальна зарплата, коли працівник не виконав норми праці

Якщо з працівником укладено трудовий договір про роботу на умовах неповного робочого часу або ж коли працівник не виконав у повному обсязі місячну (годинну) норму праці, йому виплачують мінімальну зарплату пропорційно до виконаної норми праці (ч. 5 ст. 31 Закону).

Тобто коли працівник, приміром, перебував у відпустці, на лікарняному, у простої і не виконав норму праці, його роботу оплачують пропорційно виконаній нормі праці.

Чи враховувати до мінзарплати середній заробіток у разі його збереження

Суми середнього заробітку зберігаються за працівниками за час їхніх відпусток, виконання державних або громадських обов'язків, підвищення кваліфікації, службового відрядження, тимчасової непрацездатності, у разі нарахування вихідної допомоги та компенсації за невикористані відпустки.

Ці суми нараховуються працівникам не за виконану роботу, а є виплатами, передбаченими законодавством і розрахованими за Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100), і Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266).

Отже, такі виплати не вважають заробітною платою працівника. І до заробітної плати для забезпечення її мінімального рівня такі суми середнього заробітку не враховують.

Водночас Мінсоцполітики у своєму листі від 25.05.2017 № 1545/0/101-17/28 наголошує:  якщо працівникові за час службового відрядження виплачується заробітна плата згідно із статтею 121 Кодексу законів про працю України, то нарахована зарплата працівника за місяць не може бути нижчою від розміру мінімальної заробітної плати.

Як враховувати доплату до мінзарплати при обчисленні середнього заробітку

Збереження середнього заробітку за Порядком № 100

Доплата до розміру мінімальної заробітної плати:

 • є обов'язковою виплатою за законодавством;
 • належить до додаткової заробітної плати.

Тож доплату до розміру мінімальної заробітної плати слід враховувати при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження згідно з Порядком № 100.

Збереження середнього заробітку за Порядком № 1266

Середньоденна заробітна плата, зокрема для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, обчислюється на основі нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, на яку нараховано ЄСВ та/або страхові внески на відповідні види соціального страхування. А як відомо, ЄСВ нараховують на суму заробітної плати застрахованої особи за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Оскільки доплата до мінімальної заробітної плати включається до фонду оплати праці і на неї нараховують ЄСВ, під час розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах її слід обов’язково враховувати.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль