Мінсоцполітики не розраховуватиме норму тривалості робочого часу на 2018 рік

105
Аби нарахувати заробітну плату працівникам, бухгалтер має визначитися з кількістю робочих, вихідних та святкових днів у певному проміжку часу. Інакше кажучи, — бухгалтеру бажано мати під рукою розрахунок норми тривалості робочого часу на рік. Адже такий розрахунок містить інформацію про робочі години для робочого тижня різної тривалості. За сталою практикою таким розрахунком переймалося Мінсоцполітики.

Цього року норма тривалості робочого часу на 2018 рік офіційно не розраховуватиметься. Тобто не варто очікувати листа Мінсоцполітики про норму робочого часу на 2018 рік. І тепер такий розрахунок цілком в руках установи. Що потрібно у цій ситуації врахувати та якими нормами керуватися, розглянемо далі.

Скорочена тривалість робочого часу

У розрахунку норми тривалості робочого часу потрібно керуватися Кодексом законів про працю України (КЗпП). Як передбачає частина перша статті 50 КЗпП, нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Установи під час укладення колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині першій статті 50 КЗпП. За встановлення меншої норми тривалості робочого часу слід мати на увазі, що оплату праці в такому разі слід проводити за повною тарифною ставкою, повним окладом.

Відповідно до частини першої статті 51 КЗпП скорочену тривалість робочого часу встановлюють:

 • для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) — 24 години на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому статті 51 КЗпП для осіб відповідного віку;

 • для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, — не більше ніж 36 годин на тиждень.

Перелік виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 163.

Для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших) законодавство передбачає скорочену тривалість робочого часу.

Під час розрахунку балансу робочого часу слід мати на увазі, що згідно зі статтею 53 КЗпПнапередодні святкових і неробочих днів (стаття 73 КЗпП) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 1 КЗпПскорочують на одну годину як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні, а напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.

Святкові та неробочі дні

Наступний 2018 рік буде не високосним, тому на нас очікує 365 календарних днів, з яких 250 — робочих. Відповідно до статті 73 КЗпП у 2018 році в установах та організаціях роботу не проводитимуть у такі святкові і неробочі дні:

 • 1 січня — Новий рік;
 • 7 січня — Різдво Христове;
 • 8 березня — Міжнародний жіночий день;
 • 8 квітня — Пасха (Великдень);
 • 1 і 2 травня — День міжнародної солідарності трудящих;
 • 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);
 • 27 травня — Трійця;
 • 28 червня — День Конституції України;
 • 24 серпня — День незалежності України;
 • 14 жовтня — День захисника України.

У разі, якщо святковий або неробочий день (стаття 73 КЗпП) збігається з вихідним днем, вихідний день переносять на наступний після святкового або неробочого (ч. 3 ст. 67 КЗпП).

Розрахунок норми тривалості робочого часу на рік

Законодавство не встановлює єдиної норми тривалості робочого часу на рік. Ця норма може бути різною залежно від того, який робочий тиждень встановлений в установі (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлено вихідні дні, а тому в установах та організаціях норму тривалості робочого часу на рік визначають самостійно з дотриманням вимог статей 50-53, 67 і 73 КЗпП.

У разі, якщо в установі встановлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями в суботу та неділю за однакової тривалості часу роботи за день впродовж робочого тижня та відповідного зменшення тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів, роботодавець може скористатися таким розрахунком норми тривалості робочого часу на 2018 рік:

 • при 40-годинному робочому тижні — 1994,0 год.;
 • при 39-годинному робочому тижні — 1950,0 год.;
 • при 38,5-годинному робочому тижні — 1925,0 год.;
 • при 36-годинному робочому тижні — 1800,0 год.;
 • при 33-годинному робочому тижні — 1650,0 год.;
 • при 30-годинному робочому тижні — 1500,0 год.;
 • при 25-годинному робочому тижні — 1250,0 год.;
 • при 24-годинному робочому тижні — 1200,0 год.;
 • при 20-годинному робочому тижні — 1000,0 год.;
 • при 18-годинному робочому тижні — 900,0 год.

Потрібно взяти до уваги той факт, що роботодавці і працівники мають самостійно визначати, який час є робочим, залежно від специфіки роботи установи. Максимальна кількість можливих робочих годин може змінюватися для різних категорій працівників. Навіть Мінсоцполітики у своїх роз’ясненнях не дає рекомендацій щодо встановлення норми робочого часу в різних умовах організації трудового процесу. При цьому нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати встановленого законодавством розміру.

Наведемо далі приклад обчислення норми тривалості робочого часу на 2018 рік, розрахованої за календарем п’ятиденного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу та неділю за однакової тривалості часу роботи за день впродовж робочого тижня та відповідного зменшення тривалості роботи напередодні святкових та неробочих днів.

Скачати норму робочого часу 2018 року можна тут

Отже, для оптимізації трудового процесу Мінсоцполітики надає можливість керівникам установ розраховувати норми робочого часу на власний розсуд. Однак слід пам’ятати, що перевищення загальної кількості робочого часу є незаконним.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль