Чи вважаються одним основним засобом монітор і системний блок

79

Запитання

Установа придбала монітор і системний блок вартістю 14 тис. грн. Чи вважаються вони в обліку одним основним засобом?

Відповідь

Найліпше складники одного комп’ютера — як-то монітор і системний блок — обліковувати як один об’єкт основних засобів. Утім, це можуть бути й два окремих активи. Розповімо про все почергово.

Поняття «об’єкт основних засобів» є доволі широким. Таким об’єктом може бути, зокрема, й комплекс конструктивно з’єднаних предметів, які виконують певну роботу лише у складі комплексу. Однак якщо один об’єкт основних засобів складається з кількох частин із різним строком корисного використання, то кожну з цих частин можна визнавати окремим об’єктом основних засобів (абз. 6 п. 1 розд. ІІ Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202; далі — НП(с)БОДС 121).

Тож установа має самостійно вирішити, чи вважати частини комп’ютера (монітор, системний блок) одним об’єктом основних засобів, чи ні.

З одного боку, буде простіше саме так і вчинити, оскільки цей об’єкт матиме один інвентарний номер і одну Інвентарну картку обліку об’єкта основних засобів (форма затверджена наказом Мінфіну від 13.09.2016 № 818).

З іншого — це:

·         додасть проблем під час їх ремонту або списання з балансу;

·         не дасть змоги для придбання монітора, якщо його вартість без ПДВ не перевищуватиме 6000 грн, використати бюджетні асигнування, передбачені кошторисом на поточні видатки за кодом класифікації видатків бюджету 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» (далі — КЕКВ 2210).

Адже для визнання придбаного активу об’єктом основних засобів до уваги слід брати ще й вартісний критерій цього активу.

Нагадаємо, що до основних засобів відносять активи, вартість яких без урахування суми ПДВ перевищує 6000 грн. Це випливає із підпункту 3.2.3 розділу ІІ НП(с)БОДС 121. Оскільки цей підпункт стверджує — якщо вартість активів без ПДВ не перевищує 6000 грн та їх строк використання перевищує один рік, такі активи зараховують до малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА). А підпункт 6 підпункту 2.2.1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 передбачає, що МНМА придбавають за КЕКВ 2210.

Отже, вибір за установою. Утім, у Положенні про облікову політику установи слід зазначити про обраний спосіб визнання в бухобліку частин комп’ютера:

  • монітор і системний блок комплексом та обліковувати як єдиний об’єкт основних засобів;
  • системний блок визнавати окремим об’єктом обліку основних засобів;
  •  монітор визнавати об’єктом обліку МНМА.

Це є елементом облікової політики установи, як передбачено пунктом 3 розділу І Методичних рекомендацій щодо облікової політики суб’єкта державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 27.01.2015 № 11. Зокрема, у пункті 3 йдеться, що у розпорядчому документі про облікову політику визначають принципи, методи і процедури, які установи використовують для ведення бухобліку та щодо яких нормативно-правовими актами з бухобліку передбачено більш ніж один їх варіант. 

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією















© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!



Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

  • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
  • запрошуватиму на освітні заходи
  • сповіщатиму про новини

  • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль